Busralena Ayakkabı

Ayaklarımız bastığımız birçok zemine, giydiğimiz birçok ayakkabıya adapte olmaya çalışan, hayat boyu vücudumuzu taşıyıp aynı zamanda yürümemizi ve koşmamızı sağlayan iki ağır işçidir adeta. Hareket özgürlüğümüz ayağımıza uygun ayakkabı seçerek sağlayabiliriz.

Kadınların yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar gibi, ayak üzerine zararlı etkileri kanıtlanmış ayakkabı tercihleri nedeniyle erkeklere göre daha fazla ayak-ayak bileği problemi yaşamaktadır.

Peki ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ayakkabı seçerken ayak terinin buharlaşmasına izin verecek maddelerden yapılmış olmasına dikkat ediniz. Bunu sağlayan en uygun malzeme gerçek deridir. Sentetik maddelerden yapılmış ayakkabılar tercih etmeyin, eğer sentetik ise de hava geçirgen olması tercihiniz olmalıdır.

Ayak parmaklarını yandan ve üstten sıkıştırmamalıdır. Bu tür ayakkabılar parmaklarınızda şekil bozukluklarına neden olabilir.Ayakkabının en geniş yeri tarak kemikleri başlarına gelen kısımdır. Bu kısım tarak kemiklerini sıkıştıracak kadar dar veya ayağın ayakkabı içinde hareket etmesine izin verecek kadar bol olmamalıdır.

Hiç topuğu olmayan düz ayakkabılar da, çok topuklu ayakkabılar da ayak sağlığı için uygun değildir. Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar sadece ayak ağrılarına değil, bel, diz ağrılarına ve parmaklarda şekil bozukluklarına neden olabilir.Topuk yüksekliği küçük çocuklarda 0.5 cm, büyük çocuklarda 1.5-2 cm, yetişkin erkeklerde 2.5cm, yetişkin kadınlarda 3.5 cm olmalıdır. Kadınlarda yüksek topuklar, zamanla taraklı ayağa neden olur. Ayrıca yüksek topuklar bacak arka kaslarında kısalma ve ayak bileği bağlarında esneme ve zayıflama yaparak ayak bileği burkulmalarına da neden olur.

Ayakkabı içinde parmakların uç kısmı ile ayakkabı ön kısmı arasında 12 mm 'lik boşluk olmalıdır. Parmakların üst kısmı ayakkabıya sürtünmemesi için burada boşluk olmalı, aksi takdirde parmak üstlerinde ve tarak kemikleri başlarının altında nasırlar oluşur.Ayak numaranıza uygun ayakkabı alınmalıdır. Yaş ilerledikçe ayak numaranız değişebilir veya ayak numarası markalara göre de değişir. Ayakkabınızı akşam saatlerinde şişmiş ayağınıza deneyerek alın. Alacağınız ayakkabı en şiş durumunda dahi ayağınıza rahatlıkla olmalıdır.

Spor  Ayakkabı Seçimi
Birçok ayakkabı, bazı spor türlerinin neden olabileceği burkulma ve gerilmelerden ayakları korumak için yapılır. Aldığınız ayakkabı yaptığınız spor dalına uygun ayakkabı olmalıdır. Her ayakkabının fonksiyonu, tabanı, bileği ve ayağı sarış şekli branşa yönelik olarak yapılır. Örneğin yürüyüş ayakkabıları serttir, koşu ayakkabıları ise daha esnektir, ekstra yastıklama ile daha güçlü bir etki elde edilmiştir.